Proč nakupovat celozrnné produkty?


Máme pár doporučení pro všechny z vás, kdo se zajímáte o zdravou stravu. A zároveň bychom v rámci následujících řádků chtěli zbořit pár mýtů, které máte možná zakódované v hlavě, aniž byste se někdy pídili po skutečných faktech. Nemusíte být zrovna nutriční specialista nebo výživový poradce, abyste znali některé základní zákonitosti a strukturu potravin, které konzumujete. Postačí vám však vědomí toho, z čeho jsou složené ty produkty, které tvoří velkou většinu vašeho jídelníčku a které tím pádem zásadně ovlivňují vaše zdraví a celý váš život.

mouka ve sklenici

Dnes bychom se rádi zaměřili na celozrnné výrobky a všechno, co s nimi souvisí. Přemýšleli jste někdy o tom, proč ve vás budí slovo „celozrnný“ na výrobcích dojem, že bude pro vaše tělo prospěšnější. Je to něco jako „light“ varianta běžného pečiva z běžné mouky. Přestože se však v dnešní době light produkty vůbec nedoporučují, protože nebývají zdravé kvůli různým chemickým zásahům, u celozrnného tématu bychom rádi vyzdvihli jeho benefity a edukovali vás o tom, co toto kouzelné slůvko vlastně o výrobku říká nám, běžným spotřebitelům.

domácí housky

Všechny tyto výrobky mají jedno společné – při jejich výrobě byla použita celozrnná mouka, místo klasické bílé mouky. Její poměr v jednotlivých produktech pak musí být minimálně 80%, aby se za výrobky tohoto typu dali označit. Tento typ mouky obsahuje otruby, endosperm i klíček, to znamená, že má více zdraví prospěšných látek, než běžná mouka. Dále pak dodává našemu tělu veliké množství vitamínů (především vitamín B, D a E), minerální látky, stopové prvky, enzymy a esenciální mastné kyseliny.

Existují pak různé podtypy těchto mouk, například velmi oblíbená je v dnešní době celozrnná špaldová mouka, ze které upečete skvělé koláče nebo dezerty, ale můžete ji zakomponovat i do velké spousty slaných pokrmů, jako je například quiche neboli slaný koláč, zeleninové placičky nebo domácí chléb.