Jak v práci požádat o zvýšená platu

Možná vám připadá, že byste si zasloužili v práci dostat přidáno (myslíme samozřejmě peněz, práce máte jistě víc než dost). Je zcela evidentní, že jde o hodně citlivé téma, o kterém se nedá bavit jen tak někde mezi dveřmi.
muž s mobilem.jpg

Zvažte své možnosti!

Samozřejmým začátkem by měla být střízlivá analýza celé záležitosti. I když to určitě není příjemné, není až taková katastrofa, pokud nakonec budete odmítnuti. Cílem ale určitě není na sebe negativně upozornit jako na někoho, kdo toho ještě tolik neudělal, ani není ve firmě dlouho a jen se žene za většími penězi.
I když vám připadá, že pracujete více a mnohem lépe než ostatní, zkuste najít pro svůj pocit nějaké důkazy. Zamyslete se nad konkrétními případy, kdy jste zůstal v práci déle, kdy vás šéf pochválil kvůli nezvyklé výkonnosti nebo jste firmě jiným způsobem prospěli.
vějíř z peněz.jpg

Připravte si argumenty!

Další krok úzce souvisí s předchozím. Když už přijdete na konkrétní důvody, proč byste měl dostat přidáno, sežeňte si pro to podklady. Není žádná ostuda si udělat stručnou osnovu toho, o čem chcete se svým nadřízeným mluvit a ke všemu si připravit příslušnou dokumentaci. Nebudete tak jen nesoustředně skákat od jednoho tématu k druhému a zběsile listovat v papírech, ale naopak budete vystupovat suverénně a profesionálně, což vám určitě jen pomůže.  

Proveďte průzkum!

Základem každé úspěšné akce je dobrá příprava. I když jsou lidi značně rozdílní, v některých věcech se zase tolik neliší, a proto určitě už někoho před vámi někdy požádat o vyšší plat napadlo. Poptejte se kolegů, známých nebo třeba i bývalých zaměstnanců, jak něco takového dopadlo. Neúspěch předchozího žadatele pro vás nemusí být hned demotivující, naopak se můžete poučit z jeho chyb.

Vyčkejte na vhodnou příležitost a místo a jděte na to!

Určitě není vhodné zavést na toto téma řeč, když potkáte šéfa ve výtahu, nebo na toaletách. Abyste se ujistil, že na vás bude mít dostatek času a nebudete vyrušování, domluvte si schůzku s tím, že potřebujete něco důležitého probrat. Dobrý nadřízený vás jistě neodmítne a určitě vás alespoň vyslechne.
Říká se, že odvážným štěstí přeje a tím se určitě budete muset řídit i vy. Pokud budete řádně připraveni, použijete silné argumenty, a navíc ve vhodnou chvíli, máte velkou šanci na úspěch.