Přisáté klíště může být nakažené


Klíšťata jako taková vyvolávají svým způsobem prapodivný pocit u všech lidí. Nikdy nikdo neví, zdali je ten malý přisátý tvor nakažený a mohl by způsobit velký zdravotní problém. Díky tomu se mnoho jedinců nechává očkovat a někdy přes ten panický pocit, že by náhodou si domů přinesli nakažené klíště, tak ani nejdou do lesa. Jenomže na něj můžeme prakticky narazit kdekoliv a právě naši mazlíčkové jsou toho živým důkazem. Sotva se proběhnou po louce a psí nebo kočičí kamarád si nese domů jednoho i více kamarádů. Ačkoliv těžko se dá říci, že by se jednalo o nějaké slušné kamarády. Nikdo je nezval, a přesto se nastěhovali do kožíšku. Je důležité, abychom jim věnovali patřičnou pozornost a řádně je odstranili.

klíště

Jak správně vyndat tento nepříjemný suvenýr?

V první řadě je třeba si vzít latexové rukavice, to je prevence. Poté si najít dobré osvětlení a začít prohledávat kožíšek. Nejčastěji napadené mohou být uši, oblast kolem čumáčku, oči, pod krkem, ale i nožičky a bříško. Musíme počítat s tím, že všechna klíšťata nebudou stejně veliká, tak se nesmíme nechat odradit tím, že jsme nepřejeli po nasáté kuličce. Na odstranění se používá speciální pinzeta, kterou nezvaného hosta vystrnadíme pryč. Rozhodně musíme dát pozor na to, abychom nemačkali na jeho tělo, protože pokud by bylo nakažené, tak by do našeho chlupáčka vpustilo potenciální patogeny a průšvih by byl na světě. Také je dobré klíště vhodit do alkoholu do menší nádobky a uschovat, jen pouze po dobu, než se zjistí, že je všechno v pořádku. Pokud by náš čtyřnohý mazlíček onemocněl, viníka vezmeme s sebou na veterinu, tam si s ním poradí.

vyšetření uší

Veterinární lékař vždy pomůže

Může se stát, že se nebudeme cítit na to, abychom klíště odstranili sami, není třeba mít obavy a rovnou lze navštívit veterinu Praha 10 Alta-vet, kde nám velmi ochotně pomohou a odborně zasáhnou. Sem se můžeme obrátit kdykoliv, kdy budeme mít obavy o zdravotní stav, nebo se nám nebude něco líbit. Na veterině jsou dostupné odborné přístroje, které odhalí i skryté problémy, což je přirozeně dobře, protože včasná léčba může zachránit život našeho čtyřnohého kamaráda.