Zkuste si pěstovat vlastní zeleninu a ovoce

Snad každý má rád ovoce a zeleninu, nebo alespoň jedno z toho. V supermarketech je všechno stále dražší a draží a kvalita jde pomalu ale jistě dolů. I když se všechno na první pohled zdá krásně čerstvé, jakmile si ovoce nebo zeleninu přinesete domů, už vám moc dlouho nevydrží. Někdy se začne kazit už druhý den. Navíc je všechno postříkané nejrůznějšími chemikáliemi.
jablíčka na stromě
Co ale s tím? Samozřejmě si můžete zajít na nějaké farmářské trhy, kde vám spousta prodejců nabízí domácí a bio potraviny, nikde ale nemáte jistotu, že tomu tak opravdu je.
A co si budeme povídat, nikdo nechceme jíst nekvalitní produkty. U ovoce a zeleninu to platí obzvlášť. Tyto plodiny by měly být zdravé a neničit nám organismus ještě více.
Pokud máte vlastní domeček s pozemkem, nejlepší je vybudovat si vlastní zahrádku, na kterou si můžete zasadit, co jen budete chtít. Pamatovat samozřejmě musíte na to, v jakém klimatickém pásmu žijeme a co je v těchto podmínkách možné vypěstovat.
Na českých zahrádkách se nejvíce pěstují jahody. Neexistuje snad žádná, kde by nebyly. Proč také ne, rostou hojně a má je rád snad každý. Pěstovat můžete také mrkev nebo lusky, které jsou ze zahrádky slaďoučké.
Venku si můžete vysadit různé stromy. Nejvděčnější jsou třešně, višně, jabloně a hrušky, anebo ořechy. U těch máte téměř jistotu, že bude každý rok alespoň trochu plodů. Méně plodící, ale stále oblíbenější jsou švestky a meruňky. Z keřů pak krásně rostou kanadské borůvky, angrešt, rybíz, maliny nebo ostružiny.
proutěný truhlík

Pozor, mezi pěstiteli se říká, že každý strom jeden rok plodí hodně a druhý méně. Proto se nelekejte, že vám další rok nebude stromek tolik rodit. Počkejte na příští a uvidíte zase tu úrodu.
No, a pokud máte u zahrádky místo, určitě si postavte skleník, nebo alespoň pařník. Nejenže v něm vypěstujete především zeleninu, která má raději teplejší podnebí, ale všechny druhy vám tam porostou o poznání rychleji. Do skleníku si můžete vysadit rajčata, okurky, papriky, kedlubny, cibuli a vlastně opravdu jakoukoliv zeleninu, která vás napadne. Můžete zde zkusit vypěstovat iexotické ovoce.
Nejméně náročné plodiny jsou potom například dýně a cukety. Ty si můžete zasadit téměř kdekoliv a vyrostou vám. Pozor si jenom dejte na srnky a jiná zvířátka, která je mají také moc ráda.