Cestování jako droga a jeho úskalí

Znáte to, když se vrátíte z výletu nebo krásné dovolené a v tu ránu, co přijedete domů, vybalíte si zavazadla a vyperete všechno prádlo, začnete ihned přemýšlet o tom, kdy a kam pojedete znovu?
Cestování jako každá jiná aktivita, která rozšiřuje vaši mysl a přináší příjemné nové zážitky, se může lehce stát vaší závislostí. Ať už poznáváte krajiny ve své domovině nebo razíte heslo „čím dál od domova, tím lépe“, ať už jedete někam na prodloužený víkend nebo na měsíc – může vás to zastihnout kdykoli.
terminál letiště
Toulat se po světe totiž přináší mnohé. Nejen že můžeme zjistit, jak to chodí v jiných končinách, a dokonce si to reálně prožít – což je samozřejmě vždy mnohem zajímavější a hodnotnější, než čtení cestopisů nebo sledování dokumentů v televizi. Kromě toho se na našich cestách mohou udát celkem zásadní momenty našeho života. Např. když cestujete s někým, koho máte rádi a zažíváte společně různé starosti i radosti spojené s dovolenou. Nebo když objevíte nějaké krásné místo, o kterém jste ani nevěděli, že existuje, a náhle vás zavalí pocity štěstí a psychického naplnění. Nehledě na to, že většina z nás běžně žije v určitém zaběhnutém stereotypu, ve vyjetých kolejích. A přiznejme si, že toho máme po určitém čase plné zuby. Stresy z práce, problémy ve vztazích, potřeba něco nového vidět nebo zažít, potřeba změnit prostředí a nevracet se den co den do stejného bytu a neuléhat do stejné postele. To vše nás pohání kupředu.
fotky z cest
Jaká však mohou být v tomto směru úskalí? Často totiž slyšíte věty typu :
·         „Rád bych cestoval, ale nemám peníze.“
Existuje bezpočet návodů na lowcost cestování. Jedná se o levnou variantu, kdy sice musíme překousnout leckdy ne zrovna pohodlné ubytování nebo dopravní prostředky.
·         „Nejde to, v práci mi nedají dovolenou.“
Nemusíte jet za každou cenu na měsíc do Thajska. Pokud máte problém s počtem dnů dovolené v práci, zkuste si jednotlivé výletní cíle rozdělit. Podnikejte menší výlety, např. na prodloužené víkendy nebo spojte dovolenou se státními svátky – nevyčerpáte tolik dnů a užijete si volný čas zrovna tak.
okraj ostrova
·         „Nemám s kým jet.“
Bude to možná znít děsivě, ale pokud zrovna nemáte po ruce žádného parťáka na cestování, nemusí vám to bránit v rozletu. Prostě si zabalte kufr a jeďte sami. Je to zajímavá zkušenost a může vás to v lecčems posunout kupředu.