Pravák nebo levák?

Ze začátku života není nikdy u dítěte jasné, zda se mu bude veškeré činnosti (ať se to týká psaní, kreslení, jezení apod.) lépe provádět pravou nebo levou rukou. To, co byste nikdy neměli svému dítěti dělat, je násilně jej přeučovat z pravé ruky na levou a naopak. Mohlo by se to na dítěti projevit ve formě tiků, koktání apod.
levá ruka
To, jestli naše ratolest bude činnosti vykonávat pravou nebo levou, se nejčastěji dozvíme do tří let od narození. Některé děti používají spíše jednu ruku a některé naopak i obě. Může v tom hrát roli i dědičnost nebo napodobování rodičů či známých.

Zajímavé je a možná jste si toho také někdy i všimli, že děti mají tendenci při jídle používat ruku pravou, ale při hraní ruku levou. Pokud máte doma malé dítko, zkuste se na to zaměřit.
Je velmi důležité, aby ještě předtím, než dítě přijde do školního věku, bylo určeno, která ruka bude právě ta dominantní.

Mnoho lidí tvrdí, že nejvýhodnější je psaní pravou rukou a to z důvodu školních dovedností. Říká se: sto lidí, sto chutí. Každému přece vyhovuje něco jiného.
Není nikde psáno, že by se z praváka nemohl stát v průběhu života levák a naopak. Může to být například z nutnosti, když například dojde k úrazu ruky pravé (levé).
mužská dlaň
V dnešní době ale můžete ve velkém množství pozorovat výskyt lidí, kterým se lépe píše právě rukou levou. Dříve byla společnost násilně přeučována pouze na pravou ruku.
Pro leváky je velmi důležitá poloha papíru a je pro ně velmi typické psaná písma zleva doprava.
Pokud se tedy z vašeho dítka vyklube levák, určitě si z toho nic nedělejte. V České republice seženete již mnoho prodejen, které prodávají pomůcky pro leváky a cenově jsou podobné jako ty pro praváky. Leváctví je stejně tak dobré jako praváctví.

Pokud byste se chtěli dozvědět ještě mnohem více, zkuste navštívit .