Oční gymnastika pro každý den

Kancelářská práce a tím pádem i práce s počítačem je stále na vzestupu, co do častosti. Téměř každý z jedinců, kteří usedají denně k monitoru na více než 7 hodin se pravidelně může setkat s nepříznivými důsledky této činnosti pro oči. Ty se nejčastěji projevují bolestmi, pálením, svěděním nebo řezáním v oblasti očí.
zelené oko
Všechny tyto nepříjemné pocity jsou zpravidla způsobeny nepřirozenou polohou a pohybem našich očí po obrazovce monitoru, což se zkrátka nemůže rovnat běžnému používání zrakového orgánu.
Základním problémem je blízkost. V rámci práce s počítačem se díváme do monitoru upřeně několik hodin z ne příliš velké vzdálenosti. S tím, jak unavenost našich očí postupuje, máme často tendence se k obrazovce ještě více přibližovat a naklánět, za účelem zaostření. Snažme se tomuto zvyku vyhnout a udržujme si vzdálenost stejnou po celý den.
V rámci vnímání blízkosti nám jako prevence může sloužit cvičení pohledu do dálky. Zkuste se v případě pociťování únavy očí podívat někam do prostoru, ideálně ven z okna a pohlédnout do dálky. Pokud se nacházíte v uzavřených prostorech, vyhlédněte alespoň do haly. Při pohledu do prostoru na místa, která jsou od nás vzdálena více než 6 metrů, se naše oko trochu osvěží a odpočine si od stereotypního skenování písmenek na monitoru počítače.
obličej za šálou
Blízkost můžete cvičit s okem i pomocí propisky. Vezměte ji do ruky a podržte zhruba 15 cm před obličejem, mezi očima. Potom střídavě zaměřujte pohled na tužku a pak naopak rozostřete.
V kanceláří můžeme ke cvičení zraku využít cokoli, dokonce i bílou zeď. Posaďte se nebo postavte, v dostatečné vzdálenosti naproti zdi, najděte si záchytný bod a začnete na stěně očima opisovat pomyslný obdélník. Nejdříve stačí pouze zhruba, poté se zkuste na obrazec opravdu soustředit a představte si, že máte místo nosu štětec, kterým musíte pomalu obtáhnout celý obrys obdélníku. Tímto způsobem cvičíte oční svalstvo. Můžete používat různé tvary a dopracovat se v rámci cvičení i ke složitějším, jako je např. kruhové bludiště nebo houslový klíč.
Pokud vás oči při práci na počítači často pálí a využíváte k jejich zklidnění např. oční kapky, buďte opatrní s pravidelností jejich dávkování. Oko si na tuto pomoc rychle zvykne a po čase již tento lék nebude tak efektivní, jako na začátku.