Zapomenutelné legendy José Andrade

– na přelomu dvacátých a třicátých let asi nebylo lepšího fotbalisty než José Andrade. Byl uruguayským fotbalistou, který především na reprezentační úrovni slavil se svým týmem nebývalé úspěchy. Fotbal na přelomu dvacátých a třicátých let vypadal trochu jinak než dnes, a proto je u takových hráčů složité přesně popsat pozici na hřišti. Byl středním záložníkem, a ačkoliv se nedochovalo velké množství záběrů, pamětníky bývá přirovnáván k Zinedinu Zidanovi. Díky svým technických finesám a oku lahodící hře si vysloužil přezdívku „Black Marvel“. 
míč na čáře
Jak už to tak u jihoamerických hráčů bývá, nepocházel z kdovíjak dobrých poměrů. O jeho dětství se toho příliš neví, ale narodil se argentinské matce. Původ jeho otce také není příliš dobře zdokumentovaný. Na rodném listu se objevilo jméno José Ignacia Andradeho, kterému v době narození Josého Andrade juniora bylo 98 let. Ten měl být potomkem afrických otroků, kteří utekli z plantáží v Brazílii. Ještě jako malé dítě se však odstěhoval do Montevidea, kde jej vychovávala jeho teta. 
I přes takto divoké dětství byl mužem mnoha talentů. Kromě fotbalu totiž vynikal v hudbě a tanci. Než začal hrát fotbal, živil se také jako čistič bot nebo prodavač novin. Dokonce se tradovalo, že se v mládí živil jako gigolo. 
Jeho prvním mládežnickým klubem bylo Misiones. Když mu bylo 20 let, přestoupil do Bella Visty. Tam vydržel tři roky a začal ukazovat, jak nadaným fotbalistou je. Už tam si poprvé řekl o pozvánku do reprezentačního výběru. Po zmíněných třech letech po velice nadaném fotbalistovi sáhl jeden z nejlepších uruguayských celků Nacional. 
starý míč
V Nacionalu se mu dařilo. S týmem během 6 let vyhrál 4 tituly. Stal se také základním stavebním kamenem uruguayské reprezentace, která v této době patřila k těm nejlepším na světě. Po 6 letech v Nacionalu se přesunul o dům dál a na několik sezon zakotvil v dalším známém celku, Peňarolu. S Peňarolem do své sbírky přidal další dva ligové tituly. Další část kariéry už tak úspěšná nebylo. Postupně vystřídal několik týmů, mezi které patřili např. Atlanta, Lanús, Wanderers nebo Argentinost Juniors.