Putování za francouzským vínem

Víno je nápojem králů. Jeho chuť milují stovky milionů lidí po celém světě. A tak není divu, že tam, kde jsou příhodné podmínky pro jeho pěstování, v historii vyrůstaly a stále rostou nové vinohrady. Evropa není výjimkou. A evropská vína patří mezi ta nejvyhledávanější. Pro kvalitu a specifickou chuť hraje rozhodující roli lokalita, kde rostlina vyrostla. Místní klima, půda, dokonce podložní hornina, sklon terénu, expozice svahů, tvrdost místní podzemní vody… To vše hrozny ovlivňuje. A tak není divu, že ty nejznámější a nejlepší oblasti jsou chráněny jako oko v hlavě.

soumrak a vinice

Champagne

Francie je s tímto mokem neodmyslitelně spjata. Je doslova poseta vinařstvími oblastmi. Mezi ty nejvyhlášenější patří například oblast Champagne na severu země, na východ od Ile de France – pařížské oblasti. Ta je proslavena šumivým vínem – šampaňským. Často se tak označují i další vína, nicméně pravé šampaňské musí pocházet z místních svahů. Centrem je měst Remeš s věhlasnou katedrálou, v níž se korunovali francouzští králové.

Burgundsko

Asi sto kilometrů jižně od hlavního města leží v údolí řeky Loiry význačná oblast. Centry jsou Dijon a Lyon. Vždy se jednalo o zemědělskou část Francie. Místní svahy jsou tak obrostlé révou. Nejznámějšími odrůdami jsou Pinot Noir a Chardonnay.
zátky na lahve

Bordeaux

Území ležící při pobřeží Atlantského oceánu v okolí stejnojmenného centra se proslavilo především červeným. Jeho odstín dal dokonce vzniknout názvu pro jeden z odstínů rudé. „Bordó“ je tak dnes velmi známým slovem. Řeka Garonna částečně vymodeloval místní reliéf krajiny a určila tak ráz zemědělství. Stejně jako v Burgundsku přináší místní byznys s vínem obrovské zisky do státní kasy.

Korsika

Na vyprahlém středomořském ostrově místní vyvinuly velice zvláštní odrůdu, která vyniká sladkou chutí a je nejvhodnější k archivaci. Nejlepší vína z místních hroznů jsou vyzrálá až po 30 letech! Krom vinohradů ale při vašich toulkách můžete obdivovat krásnou architekturu a pláže, z nichž přechází zrak.