Vskutku historický okamžik

Tak tu máme druhý srpen, který vejde do dějin. Aspoň tedy pro obyvatele Českých Budějovic, potažmo Jihočeského kraje a přilehlého okolí. Po letech handrkování se, nejrůznějších komplikací, přehazování si tohoto „horkého bramboru“ a investování ohromných finančních částek se totiž místní dočkali toho, v co už se léta snad ani nedoufalo.

letadlo Boeing

Z místního letiště, ze kterého od nepaměti létala vojenská a později tu a tam i nějaká ta malá soukromá letadla, odletí první opravdové letadlo. Před třičtvrtě na devět večer by sem mělo přiletět a následně i odletět opravdové větší civilní letadlo určené pro cestování normálních lidí. Onen Boeing 737 by sem měl přiletět hodinu před zmiňovaným odletem z Pardubic a následně by měl zamířit s turisty Čedoku do turecké Antalye. A po tomto letu by měly následovat lety další, kromě uvedené turecké Antalye i do Řecka na ostrovy Kréta a Rhodos, které by odsud měly létat až do října.

Díky Čedoku tak získalo českobudějovické letiště aspoň do října nějaký smysl. A dokonce se pro něj zřídila i nová linka městské hromadné dopravy, protože má parkoviště u letiště sloužit pouze cestujícím a auty by tam tedy jiní lidé vyrážet neměli. A veřejnost je zvána, aby se přišla na onen historický první let podívat. Dokonce už byly zveřejněny informace i o tom, odkud bude ono letadlo nejlépe vidět, aby si to lidé užili. Protože je jasné, že je k letadlu nepustí a že budou muset zůstat za plotem. A dokonce nemá v tento den snad ani pršet.

pojíždějící Boeing

A tak má ve středu 2. srpna 2023 ve 21:30 odletět z Českých Budějovic první letadlo s opravdovými pasažéry-turisty. A jsem zvědav, jak to dopadne. Zda se aspoň tenhle první let povede. Nebo budou pokračovat patálie, které tohle letiště doposud pronásledují, a první cestující se tak dočkají některého z oněch tak hojných oznámení, že je jejich let delayed nebo rovnou canceled.