Co je to Devold merino

Na trhu jsou již desítky let dostupné výrobky Devold merino. Jedná se o outdoorové oděvy, které se vyznačují svéráznými vlastnostmi. Firma Devold produkuje toto speciální termoprádlo již více než sto šedesát let a jeho základ tvoří ovčí vlna Merino.

ovečky v přírodě

Co víme o Merino vlně

Merino vlna je čistě přírodní materiál, to je vám všem zřejmě jasné. Ovšem na každý již ví, že se jedná o nejjemnější vlněná vlákna, která na světě existují. Produkuje je pouze jediný druh skotu – ovce plemenného chovu Merino, který pochází ze severní Afriky. Ovečky Merino však v současné době chovají lidé v mnoha zemích světa a jejich vlna je skvělým vývozním artiklem. A proč?

ovčí vlna

Vlna kouše – když se někteří lidé dozví, že na trhu je oblečení z ovčí vlny, ohrnou nos, protože kousavější materiál snad ani neexistuje. A mít na sobě kousavý svetr je něco děsného. Jenže vlna Merino je velice jemná a téměř vůbec nekouše. Mnoha lidem dokonale sedne a nebudou vnímat žádné nepříjemné pocity, někdo však přece jen jistý diskomfort zaznamenat může, každopádně je vhodné výrobky si nejprve vyzkoušet.

Zápach potu – zápach lidského potu způsobují bakterie a složení potu ovlivňuje celá řada faktorů, např. strava, stres, fyzická i psychická kondice, složení hormonů atd. Lidský pot je někomu v slabších koncentracích dokonce příjemný a uvádí se, že to má např. souvislost s přitažlivostí opačného pohlaví, kdy je partner či partnerka vhodným objektem pro možné budoucí potomstvo kvůli složení DNA, ovšem, jak se říká, odsud potud. Nesmí se to přehánět a rozhodně není dobrý nápad nosit celé dva týdny jedno tričko a podávat v něm např. horolezecké sportovní výkony. Pokud je tričko vyrobeno ze syntetického materiálu, např. z polyesteru, bude zapáchat velice výrazně, a mnohem horší to bude u ponožek, z nichž je typický chodidlový odér cítit ještě silněji, ale z merino vlny zápach téměř neucítíte ani po tak dlouhé době. Budete pouze vnímat slabší typickou vůni ovčího lanolinu, který bývá i součástí některých kosmetických výrobků, i když ne každému může vůně ovčího lanolinu vyhovovat.