Jak se může projevit nedostatek hormonu testosteronu u mužů? Čeho si všímat a jak případně zakročit?

Hormon testosteron je hlavně mužským hormonem, který je pro ně velmi důležitý. Když ho je málo, mohou mít muži zdravotní obtíže. Jaké a co s tím?

Jak se může projevit nedostatek hormonu testosteronu u mužů? Čeho si všímat a jak případně zakročit?

Testosteron je považován za čistě mužský hormon, ale tak to úplně není. Tento hormon totiž v sobě mají i ženy a dokonce také zvířata, ovšem opravdu jen v minimálním množství. I proto o něm mluvím, jako o mužském hormonu. Dostatek testosteronu je samozřejmě důležitý pro správné fungování mužského těla, s věkem ale hladina tohoto hormonu u mužů klesá přirozeně. Někdy se ale stane, že výrazný úbytek hormonu je opravdu vyšší, než by měl být, což sebou nese nejrůznější obtíže.

nedostatek testosteronu

Jak poznat, že je testosteronu málo?

Nedostatek testosteronu se projevuje mnoha symptomy. Patří k nim zejména problémy v sexuální oblasti, muži mohou mít problémy s erekcí, nemají chuť na sex a to je značně ovlivňuje a to nejen fyzicky ale také psychicky. Právě psychické problémy jsou dalším ze symptomů, zatímco je emoční nevyrovnanost spíše ženským problémem, muži s nedostatkem hormonu testosteronu bývají také více emočně náchylní, mohou mít deprese a výkyvy nálad. No a v neposlední řadě se to projeví i na fyzické stránce. Muži mohou ztrácet svalstvo, tloustnou anebo jim padají vlasy. V případě velkého nedostatku testosteronu pak mohou i mužům začít růst prsa.

Testosteron je totiž spojován právě s mužností, sexualitou, růstem svalů a fyzickou kondicí. Jeho nedostatek se tak na všech těchto věcech neblaze odráží, což je ale logické. Pokud je úbytek testosteronu výrazný a potíže se stupňují, může lékař nařídit léčbu, které spočívá v umělém dodávání hormonu. Jinak si ale mohou muži pomoci i jinak.

mužský hormon testosteron

Jak doplnit testosteron?

Existují samozřejmě nejrůznější preparáty na doplnění tohoto hormonu, mnohem lepší je ale zaměřit se na stravu, dostatek živin a pravidelný pohyb. Důležité je zajistit tělu správné živiny, muži by pak měli konzumovat zejména hodně bílkovin, zdravých tuků a ve správném poměru i sacharidů. Pomáhají potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny.

Pro muže je testosteron skutečně důležitý, takže jeho úbytek je na těle i psychice hodně znát.