Součástí příslušenství pro provoz bazénů jsou filtrace, vysavače, hadice, solární systémy, a další prvky

Přirovnání bazénu k tělesné schránce je příznačné. Samotná nádrž s vodou se mu tak trochu podobá, neboť lidské tělo je složeno ze 70 procent z vody. Srdcem každého bazénu je filtrační zařízení. Je naprosto nezbytné pro jeho optimální provoz a bez něho se bazén promění v páchnoucí stoku. Kromě srdce se v lidském těle nachází mnoho potřebných orgánů a každý z nich vykonává důležitou funkci. Bazény jsou na tom podobně a k jejich provozu je třeba i dalších pomůcek a zařízení.

voda

Bazénový vysavač

Většina nečistot sedá ke dnu a vytváří drobný sediment – povlak, který je třeba průběžně odstraňovat, aby se ve vodě nerozvířil. Na výběr máte ze tří základních typů. Jsou to buď plně automatické stroje s vlastním pohonem, filtrem i čerpadlem, jejichž cena může přesáhnout i 100 tisíc korun, anebo sáhnout po nějakém cenově dostupnějším řešení. Nejčastěji to jsou poloautomatické systémy, nebo ruční vysavače.

Poloautomatický provoz

Pracuje na principu odsávání nečistot do filtrační nádoby, zařízení je napojeno na pískovou filtraci pomocí bazénové hadice. Vysavač zvládá za pomoci kmitající membrány uvádět do pohybu sací hubici a pohybuje se po dně bazénu samostatně. Cena takového zařízení vychází zhruba v rozmezí od pěti do patnácti tisíc korun.

Ruční čištění

Nejlevnější, ovšem také nejvíce pracné je ruční odsávání nečistot. Přístroje se zapojují přes speciální sběrač, tzv. sommer do pískového filtračního systému. Nevýhodou je sice pracnější obsluha, ale tyto stroje vykonávají práci stejně důkladně, jako robotika, nebo poloautomatika, přitom jen za několik stovek korun. V závislosti na výkonu vysavače jej limituje pouze délka hadice.

hadice

Příslušenství

K základní výbavě – k filtraci a vysavačům byste neměli zapomínat ani na pořízení dalšího příslušenství. Pro sběr spadaného listí nebo stébel trávy výborně poslouží nylonová síťka na výsuvné, teleskopické trubce, plovák pro dávkování bazénové chemie, teploměr, a také kartáč pro čištění stěn bazénu. V době, kdy není plovárna využívána, by měla být zastřešena alespoň krycí plachtou. Ideální je solární plachta, která akumuluje tepelnou energii ze slunce pod vodní hladinu a udržuje teplotu vody na přibližně stálé hodnotě. V současné době jsou na trhu i další možnosti příslušenství, jako je např. solární panel pro ohřev vody, nebo možnost napojení bazénu k tepelnému čerpadlu.