Kdy a jak správně udržovat trávník?

Sekání trávníku. Tak primitivní činnost, kterou zvládne snad každý, říkáte si. Ovšem ani takovou primitivní činnost se nevyplácí vždycky podcenit. Jakmile totiž trávník vyroste do určité výšky, přímo si říká o to, abyste vytáhli sekačku. Jedině tak bude trávník vypadat dobře. Pokud budete trávník pravidelně sekat na doporučenou výšku, vylepšíte ta výrazně jeho kondici. Bude hustší, více zelený a kořeny budou daleko lépe odolávat vnějším vlivům, i v době sucha.
 sekačka Honda

Kdy na jaře začít s prvním sekáním?

Obvykle s prvním sekáním trávy začněte koncem dubna, kdy bude mít trávník už minimálně 10 cm výšky. Ideálně pak trávník zkraťte asi o třetinu. Pokud byste trávník posekali víc, může se tát, že byste tímto krokem zpomalili jeho růst.
 sekání trávy

Nejvhodnější doba na sečení trávy

Při teplém počasí můžete začít se sečením už koncem dubna, ve vyšších polohách začínejte se sečením až později. Louky postačí zkrátit párkrát do roka. Tráva totiž udržuje v půdě vodu. Vždy si dávejte pozor, zda je tráva dostatečně suchá, ostré čepele by mohly trávu vytrhávat. Nikdy proto nesekejte trávu hned ráno, kdy je ještě rosa, ale počkejte se sečením do pozdního odpoledne. Nesekejte ani za deště, nebo v příliš vysokém horku.
 

Jak postupovat při sekání trávníku?

Na mladý trávník je ideální vyrazit s kosou, která zabrání vytrhávání mladých, ještě nezakořeněných rostlinek. Sekačka musí být vždy nabroušená, aby se nezadrhávala o trávu a nevytrhávala s sebou jednotlivé rostlinky. Sekejte vždy do 2/3 délky, trávník bude působit upraveně, ale přitom bude mít stále schopnost v sobě zadržovat vodu.
 

Jaké nástroj používat?

Se srpem nebo ruční sekačkou se vám budou dobře dočišťovat místa kolem keřů, kosou naopak vyzrajete na mladé trávníky. Nůžky na trávu mohou být ruční nebo elektrické a dají se použít tam, kde s obyčejnou sekačkou moc nepochodíte.